Transmisijos Balticum

PASKUTINĘ TARPTAUTINIO MENŲ FESTIVALIO „TRANSMISIJOS BALTICUM“ DIENĄ UŽBAIGĖ UKRAINIEČIŲ PROGRAMA STAKLIŠKĖSE

Rugpjūčio 30 d., liepos 9 d. ir rugsėjo 26–29 d. vykęs tarptautinis menų festivalis TRANS/MISIJOS BALTICUM baigėsi. Apie 10 įvairių renginių sutraukė nemažai žiūrovų, apjungė įvairias meno šakas. Festivalio veiklos buvo vykdomos Vilniuje, Vilniaus rajone, Trakuose ir Stakliškėse.

Sekmadienį, rugsėjo 29-ąją, paskutinę festivalio dieną, Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro lankytojai ir svečiai buvo pakviesti susipažinti su savanorių iš Lietuvos humanitarinės kelionės į Ukrainą fiksuotais vaizdais. Jaunuoliai ne tik teikė pagalbą, bet ir fiksavo viską per kameros objektyvą. Kas iš to gavosi, galima buvo pamatyti fotografijų parodoje „Ukraina: Žvilgsnis į realybę“ (Ukraine: A glimpse of reality), kurioje užfiksuoti žmonės, pastatai, žemės ir sustabdytos karo zonoje Ukrainoje akimirkos. Parodos erdvėje plevėsavo šalies trispalvė ir Ukrainos šalies vėliava su karių parašais, kurią mums renginiui paskolino fotomenininkas Ričardas Grigas parsivežęs šią vėliavą tiesiai iš karo fronto. Paroda veiks iki spalio 4 d.

Visus atėjusius apžiūrėti parodos pasveikino festivalio idėjos autorius ir viso projekto vadovas Edvardas Keizik, kuris Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centrui kaip šio projekto partneriams įteikė festivalio statulėlę ir dėkojo už galimybę projektą išplėsti į Prienų rajoną. Po sveikinimo kalbų buvo parodytas dokumentinis filmas apie savanorių kelionę į Ukrainą. Filmui pasibaigus, pasidalinti įspūdžiais buvo pakviesti parodos autoriai Antanas Čeponis ir Eduardas Pontežis. Savanorių kalbas apibendrinus būtų galima išskirti esminį dalyką – reikia vertinti tai, ką turime, įvertinti laisvės ir nepriklausomybės svarbą, nes tai, ką jie matė ir girdėjo karo fronte bendraudami su žmonėmis, kariais, vaikais, yra nesulyginama ir jokiais žodžiais nenusakoma mums, kurie gyvename taikioje ir nekariaujančioje šalyje. Parodos autoriams padėkos žodį tarė Stakliškių seniūnė Nijolė Ivanovienė, taip pat akcentavusi, kad savanorystė yra labai svarbi nūdienoje ir privalome nepamiršti, kokie laimingi esame gyvendami savo šalyje.

Po parodos atidarymo į sceną buvo pakviesta iš Chersono (Ukrainoje) kilusi ir šiuo metu dėl karo gyvenanti Lietuvoje Daria Repalo su grupe. Grupė atliko daug nuostabių kūrinių, kurie daugeliui žiūrovų palietė giliausius širdies plotus. Kaip teigė lankytojai, visas renginys privertė permąstyti savo vertybes, buvo nuverktas ne vienas posmelis, tačiau bendrystėje ir atjautoje visi jautėmės saugūs ir laimingi.

Dėkojame žiūrovams, kurie lankėsi šiame ir viso festivalio renginiuose.
Pagrindiniai festivalio organizatoriai – Vilniaus lenkų teatras „Studija“, Meno galerija FOJĖ.

Stakliškių kultūros ir laisvalaikio centro direktorė
Meida Mikučionienė